تبلیغات
گروه آموزشی معارف (دین و زندگی - فلسفه و منطق ) شهرستان سیب و سوران

گروه آموزشی معارف (دین و زندگی - فلسفه و منطق ) شهرستان سیب و سوران
ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ - نون سوگند به قلم و آنچه مى‏نویسند. 
قالب وبلاگ
نویسندگان
صفحات جانبی
ابر برچسب ها

با توجه به این‌که سؤال‌های این درس، از سه کتاب منطق، فلسفه‌ی سال سوم و فلسفه‌ی پیش‌دانشگاهی طراحی می‌شود، لذا ابتدا به تحلیل کلی سؤالات پرداخته و سپس در بخش‌های مجزا، سؤالات مطرح شده از هر کتاب را جداگانه بررسی خواهیم نمود.

تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچك » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net كلیك كنید

در آغاز باید به جابه جایی در چیدمان سؤالات اشاره کرد. در طی 5 سال گذشته، چیدمان سؤالات به این ترتیب بوده است: ابتدا سؤالات فلسفه‌ی سال سوم؛ در ادامه، سؤالات منطق؛ و در پایان، سؤالات درس فلسفه‌ی پیش‌دانشگاهی که این توالی در کنکور امسال (سال 91) به این ترتیب تغییر کرده است: منطق، فلسفه‌ی سال سوم و فلسفه‌ی پیش‌دانشگاهی.

ارزیابی کلی:

سؤالات منطق و فلسفه‌ی کنکور امسال نسبت به سؤالات همین درس در کنکورهای سال‌های گذشته بسیار متفاوت است: 1. بسیاری از سؤالات با افعال منفی بیان شده‌اند. 2. در برخی از سؤالات از ابیات، اشعار و صناعات ادبی استفاده شده است که همین امر، یعنی پل زدن میان مباحث فلسفه و ادبیات، سؤالات را دیریاب و اندکی دشوار ساخته است.

تحلیل سؤالات منطق:

تفاوت سؤالات منطق در کنکور امسال نسبت به کنکورهای گذشته، بسیار قابل توجه است که در ذیل تنها به چند مورد از این تفاوت‌ها اشاره می‌کنیم:

1.     طی 10 سال گذشته، یکی از سؤالات تقریباً ثابت در بخش منطق، سؤالی از مبحث اقسام قیاس اقترانی، شرایط انتاج هر شکل و ضروب منتج آن‌ها بود که کنکور امسال«فاقد» چنین سؤالی است. در واقع، کنکور امسال از یکی از مباحثی که همواره در کنکورهای گذشته مورد سؤال بوده است، سؤالی نداشت.

2.     پس از تغییر کتاب درسی منطق در سال 88، از همان سال تا سال 90 (سه سال متوالی)، همواره یک سؤال تصدیقی مطرح می‌شد؛ با این مضمون که دانش‌آموز با توجه به احکام قضایای حملی، از روی قضیه‌ی اصلی داده شده، قضیه‌ای دیگر (مانند متضاد، متداخل، معکوس و ...) بسازد که در کنکور امسال، مشابه چنین سؤالی وجود ندارد.

 

3.     بسیاری از مباحثی که همواره سهمی از سؤالات کنکور را به خود اختصاص می‌دادند، به حاشیه رانده شده و در مقابل، سؤالات از مباحثی طراحی شده‌اند که در گذشته کم‌تر مورد توجه بوده‌اند.

تحلیل سؤالات فلسفه‌ی سال سوم:

در بخش فلسفه‌ی سال سوم نیز دگرگونی چشم‌گیر و قابل توجه است و سبک سؤالات بسیار متفاوت شده است. به‌عنوان مثال، از 6 سؤال این بخش، 3 سؤال،صورت منفی دارد و داوطلب باید از میان گزینه‌های یک سؤال،گزینه‌ی نادرست را بیابد. در حقیقت، کنکور امسال،تیپ‌های متفاوتی از سؤال در این درس را به مخاطبان خود معرفی نموده است.

در بخش آغاز فلسفه، همواره شعار‌های سوفسطاییان که همان تیتر‌های اصلی این درس است، مورد پرسش واقع می‌شد درحالی‌که سؤال مطرح شده از این مبحث در کنکور  91 سؤالی بسیار مفهومی است که صرف به خاطر سپردن ظاهری این شعارها برای یافتن پاسخ صحیح به هیج عنوان کافی نیست.

در 2 سؤال فلسفه‌ی سال سوم، از دو بیت شعر استفاده شده است که ترکیب فلسفه‌ی سال سوم و ادبیات در کنکورهای گذشته فاقد سابقه است. در حقیقت، ترکیب روان‌شناسی با ادبیات که در کنکور سال 90 برای اولین بار تجربه شد، در کنکور سال 91 به درس فلسفه نیز تعمیم یافته است.

تحلیل سؤالات فلسفه‌ی پیش‌دانشگاهی:

در این بخش، یک تفاوت کلی با سؤالات سال‌های قبل بسیار قابل توجه است و آن این‌که در 5 سال گذشته، همواره 3 سؤال ازدرس‌های اول تا سوم مطرح می‌شد درحالی که در کنکور امسال سهم این دروس از مجموع سؤالات به صفر کاهش یافته است.

در فلسفه‌ی پیش‌دانشگاهی نیز همانند فلسفه‌ی سال سوم، طراحان سؤال به ترکیب فلسفه و ادبیات تمایل بسیاری نشان داده‌اند به نحوی که از مجموع 25 سؤال دروس منطق و فلسفه،5  سؤال ترکیبی از ادبیات و فلسفه‌اند. حتی در یکی از این 5 سؤال، هر 4 گزینه بیت هستند به گونه‌ای که ناخودآگاه سؤال قرابت معنایی درس ادبیات را برای مخاطب خویش تداعی می‌کنند. و نیز بدیهی است که طرح این‌گونه سؤالات در درس فلسفه، سطح دشواری سؤالات را افزایش می‌دهد.

در فلسفه‌ی پیش‌دانشگاهی نیز، گمان می‌رود که درست به نظر رسیدن ظاهری برخی از گزینه‌های نادرست در بادی امر، دانش‌آموزان را در یافتن پاسخ صحیح دچار مشکل و سردرگمی نموده باشد.

تهیه و تنظیم: ندا یاری
طبقه بندی: فلسفه و منطق، کنکور سراسری،
[ سه شنبه 13 تیر 1391 ] [ 11:53 ب.ظ ] [ موسی سپاهی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت استفاده دبیران محترم درس دین و زندگی و‎ ‎فلسفه و منطق و دانش آموزان عزیز مقطع متوسطه و كنكوری ها طراحی شده است.امید است مورد استفاده مطلوب واقع گردد.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

تعبیر خواب آنلاین