تبلیغات
گروه آموزشی معارف (دین و زندگی - فلسفه و منطق ) شهرستان سیب و سوران

گروه آموزشی معارف (دین و زندگی - فلسفه و منطق ) شهرستان سیب و سوران
ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ - نون سوگند به قلم و آنچه مى‏نویسند. 
قالب وبلاگ
نویسندگان
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
سؤالات درس دین و زندگی در پنج گروه آزمایشی کنکور سال 91، با توجه به سؤالات سال قبل{به جز درموارد استثنایی}تقریبأ مناسب طراحی شده بود، یعنی کسانی می توانستند به این سؤالات، خوب پاسخ دهند که متن کتاب درسی را خوب و دقیق مطالعه کرده بودند. یکی از نکاتی که در آزمون های دین و زندگی خیلی باید مورد توجه قرارگیرد خواندن درست سؤال است و فهمیدن لغات و اصطلاحات به کار رفته و بعضأ ناآشنا در متن سؤال یا گزینه‌هاست.

 در سؤالات امسال در گروه ریاضی کلماتی مانند:علت و معلول، زمینه ساز، در گرو، نتیجه و بازتاب ،پی آمد و حکایت گر و نامیمون ومستنبط و....در گروه تجربی کلماتی همچون:حاکی ،حاوی،مشروط ، ثقل و خفت و منادی گر و در گروه هنر عباراتی مانند: لازمه، ترسیم کننده، حاکی، مبین، شاخصه، نامیمون و در گروه زبان عباراتی همچون:در گرو، پی آمد، سرسپردگان، نامیمون، فرض» و در گروه انسانی کلماتی مثل: مؤید، فعال ما یشاء بودن ، منصه ظهور، ابتلا و نامیمون کلماتی بودند که قدری جملات سؤال یا گزینه ها را سخت می کرد و داوطلب در صورت عدم فهمیدن سؤال یا اشتباه درفهمیدن آن، نمی تواند پاسخ دقیق را پیدا کند.

در آزمون های پنج گروه آزمایشی تقریبأ بودجه رعایت شده است یعنی در هر آزمون سال دوم 9 سؤال و از سال سوم 9 سؤال و از سال چهارم 7 سؤال رعایت شده جز در رشته انسانی ک از سال دوم و سوم هر کدام 10 سؤال آمده بود و ترتیب هم رعایت نشده بود یعنی سؤال 62 از سال دوم و سؤال 74 از سال سوم بود.

آیات و روایات

تعداد آیات و روایاتی که متن عربی آن در سؤالات آمده در گروه ریاضی 14 آیه ( دوم 8 آیه، سوم 1 آیه و پیش 5 آیه) و در گروه تجربی 15 آیه( دوم 4 آیه، سوم 6 آیه و پیش 5 آیه) و در گروه هنر 13 آیه( دوم 3 آیه، سوم 4 آیه و پیش 6 آیه) و در گروه زبان 13 آیه( دوم 6 آیه و سوم 2 آیه و پیش 5 آیه) و در گروه انسانی 14 آیه( دوم 8 آیه سوم آیه نداشت و پیش 6 آیه) این آمار نشان می دهد که از سال سوم دبیرستان کمتر از همه کتاب ها سؤالات آیه آمده است.

اندیشه و تحقیق

بیشترین سؤالات از اندیشه وتحقیق اختصاص به کتاب دوم دبیرستان دارد که در گروه ریاضی 5 سؤال و در گروه تجربی 3 سؤال و در گروه هنر 1 سؤال و در گروه زبان 2 سؤال و در گروه انسانی 3 سؤال آمده است و بیشترین سؤال اندیشه و تحقیق از بخش توکل یعنی درس 10 دوم و درس 2 سال سوم آمده است.

حدیث فارسی

در سؤالات سال 91 تقریبأ در تمام گروه های آزمایشی حدیث فارسی آمده است در گروه ریاضی 1 سؤال و در گروه تجربی 3 سؤال و در گروه های هنر و زبان و انسانی هر کدام 1 سؤال آمده است.

سؤالات تلفیقی

بیشتر سؤالات تلفیقی از سؤالات توحید آمده است. مثلأ آیه ای از سال دوم و یا سال سوم و یا پیش آورده می شود که در درس دوم و سوم سال چهارم نیامده که مربوط به توحید است مانند سؤال« ان ارادنی الله بضر» که در این آیه اراده الهی(اراد) مربوط به توحید افعالی است( تجربی 91) و آیه« اطعیوا لله و اطعیوا الرسول» مربوط به توحید عملی است (زبان 91).

شعر

فقط در گروه آزمایشیتجربی و انسانی فقط یک سؤال از شعر در سؤالات بهره گرفته شده است.

سؤالات جدید

در سؤالات 91 کمتر سؤالات جدید دیده می شود، شاید به نظر بیاید برخی از سؤالات جدید بوده ولی اگر داوطلبی سؤال را خوب بخواند و بفهمد و کتاب را خیلی خوب خوانده باشد و به کلمات کلیدی آیات و متن کتاب درسی آشنا باشد، سؤالات را جدید نمی یابد؛ولی به هر حال به چند سؤال جدید در سؤالات 91 می توان اشاره کرد، سؤال 70 ریاضی:«کدام آیه حاوی دریافت نتیجه و بازتاب آشنایی با توحید ذاتی و توحید افعالی است»، سؤال52 تجربی«مکان و موضع خودنمایی نفس..........» و سؤال 51 هنر«در تخریب لایه ی جو پیرامون زمین بروز آثار نامیمون آن نشانه ای بر وجود پیوستگی.......» و سؤال 64 هنر«آیه "تلک الایام نداولها بین الناس..." ، چند هدف را به دنبال دارد». 

تهیه و تنظیم: مرتضی محسنی کبیر 
طبقه بندی: دین و زندگی، کنکور سراسری،
[ سه شنبه 20 تیر 1391 ] [ 09:58 ب.ظ ] [ موسی سپاهی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت استفاده دبیران محترم درس دین و زندگی و‎ ‎فلسفه و منطق و دانش آموزان عزیز مقطع متوسطه و كنكوری ها طراحی شده است.امید است مورد استفاده مطلوب واقع گردد.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

تعبیر خواب آنلاین