تبلیغات
گروه آموزشی معارف (دین و زندگی - فلسفه و منطق ) شهرستان سیب و سوران

گروه آموزشی معارف (دین و زندگی - فلسفه و منطق ) شهرستان سیب و سوران
ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ - نون سوگند به قلم و آنچه مى‏نویسند. 
قالب وبلاگ
نویسندگان
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
هرگاه که پای اعتماد به نفس به میان میآید، ناخودآگاه فکرم به سوی جملاتی از بعضی از بچهها میرود که میگویند:"میدانم که اعتماد به نفس بیشتری نیاز دارم ولی چه کار میتوانم بکنم؟ موضوع بر سر این است که می خواهم موفق باشم ولی نمیدانم کجا دچار اشتباه شدهام؟" 

شاید یکی از تفاوتهای کسانی که در کنکور سالهای پیش موفق بودهاند با دیگران در داشتن اعتماد به نفس آنها باشد. در ابتدا با هم چند شرط بگذاریم:

 1-همه چیز میتواند تغییر کند

 2– شروع هر تغییری همین الآن و امروز است، برای تغییر تصمیم بگیر 3- تبدیل به آن چیزی خواهید شد که برای رسیدن به آن تمرین کردهاید.
اعتماد به نفس آن است که قبل از اینکه در کاری موفق شوید، نوعی اعتقاد به توانایی خود برای انجام آن کار داشته باشید. اعتماد به نفس در واقع عبارتست ازاحساس اطمینان نسبت به خود. اعتماد به نفس مادهی بسیار ضروری برای موفقیت در هر زمینهای از زندگی (مثل قبولی در دانشگاه و...) است. بدون اعتماد به نفس، از خطر کردن میترسید و شجاعت برای کشف افقهای بالاتر را ندارید، در حالی که انجام اعمال ما در این جهان است. 

شخصی با منش و نگرش مناسب، آمادگی پذیرفتن شکستهای بزرگ در مقابل حفظ ارزشهایش را دارد. انیشتن میگوید: تعریف حماقت آن است که شما مرتباً یک کار را تکرار کنید و انتظار نتیجهی متفاوتی را داشته باشید. دلیل شکست آدمها این نیست که مشکلی برای آنها وجود دارد بلکه شکست و ناکامی بخشی از فرآیند موفقیت است. داشتن اعتماد به نفس شما را برای مقابله با چالشها ایمن خواهد کرد و در تصمیمگیری آگاهانه کمک میکند. اگر شما به افراد موفق توجه کنید، خواهید دید که همهی آنها در یک چیز مشترک هستند و آن اعتماد به نفس است. 

برخی از افراد با آن به دنیا میآیند، اما برای بسیاری از افراد این یک مهارت آموخته شده است. بزرگی میگوید: با خود اینطور کنار نیایید که توانایی شما همین مقداری است که به دست می آورید. برای رسیدن به سطحی از آسودگی و راحتی در خودتان و توان مقابله با فراز و نشیبهای مسیر کنکور، نیاز به کسب اعتماد به نفس دارید. 

بیشتر از داشتن یک احساس مثبت، تاثیر آن را بر مسیرتان درک کنید. با اعتماد به نفس ذهنی شما برای موفقیت و دستیابی به موقعیتی که همیشه میخواستید ( قبولی در رشته و دانشگاه مورد علاقهتان) آماده میشوید. در رسیدن و نزدیک شدن به هدفتان یک اصل اساسی را هرگز فراموش نکنید: شما باید قدم به قدم و مرحله به مرحله عمل کنید (مانند شرکت در یک مسابقهی دوی ماراتن).

اعتماد به نفس پایین، خود واقعاً به معنای عدم تحقق واقعی درونی است. 6 شاخص اعتماد به نفس پایین عبارتند از:

1- نداشتن آرمان برای خود

2- انتقاد سریع از دیگران

3- متکبر بودن

4- سرزنش دیگران

5- وابستگی به تقدیر، تحسین و تأیید دیگران

6- حسادت به موفقیتهای دیگران
 
یادتان باشد: هر چیزی را که تمرین کنید، تبدیل به همان خواهید شد.

برخی از راههای افزایش اعتماد به نفس در ذیل مطرح گردیده است:

1- از خود بپرسید بدترین چیزی که میتواند اتفاق بیافتد، چیست؟ در بسیاری از موارد به جای اهمیت، بیش از حد بر روی مشکلات متمرکز میشوید. همه مقدار مشخصی از انرژی را دارید که برای رسیدن به اهدافمان، ایجاد رابطهی فوقالعاده و پیشرفت تحصیلی بهتر انرژی بگذارید.

2- در انجام کاری برای اولین بار، تصور کنید که شما در حال حاضر آن را در گذشته انجام دادهاید. با بستن چشم خود، پس به وضوح شما واقعاً آنچه را برای اولین بار قصد انجام آن را دارید، تصور کنید. ذهن تفاوت وضوح چیز تصور شده و چیزی واقعی را نمیداند. (تصویرسازی مثبت).

3- یادگیری مهارتهای جدید، گذشته از اینکه ذهن شما را تیز نگه داشته (جلوگیری از آلزایمر)، یادگیرنده زندگی طولانیتری خواهد داشت.

4- با تعیین اهداف ذهن شما مصمم به دستیابی به هدف است که گام عمده ای برای داشتن اعتماد به نفس است.

5- از ویژگیهای خوب خود، به خودتان یادآوری کنید (نوشتن حداقل 5 ویژگی خوب و یادآوری آنها به خصوص اگر یک روز بد داشته باشید).

6- بعضی از داوطلبان با احساس ناامنی و افکار منفیشان هرگز نمیگذارند که کاری را انجام دهند. چنین ناامنی فقط به عدم اعتماد به نفس منجر میشود. پس بر ترس و تردید خود غلبه کنید.

7- راه کمک به ایجاد انگیزه در خودتان، نگه داشتن فهرستی از حداقل 5 کار است که شما به خوبی در آن روز انجام دادهاید. این فعالیت ممکن است کمی سریعتر اعتماد به نفس قوی را که شما میتوانید به آنچه در تنظیم ذهنی برای دستیابی به موفقیت کمک کند، ایجاد سازد.

8- در تعامل مثبت با خود صحبت کنید.

شما افکار منفی خود را متوقف کرده و با روش جایگزینی، افکار مثبت را پیدا کنید. یکی از راههای خوب برای جدایی از افکار منفی، خواندن و گوش کردن به چیزهای مثبت است.

9- تجسم موفقیت آینده:

به طور منظم خود را موفق تصور کنید. به طور واضح تصور کنید که درس میخوانید، هدف و برنامه دارید، در رشته و دانشگاه مورد علاقهتان قبول میشوید و دیگران تشویقتان میکنند، حس خوبی دارید، طعم موفقیت را میچشید، هیجان انگیز نیست؟
 
اعتماد به نفس میتواند شما را در تمام جنبههای زندگی کمک کند. از استراتژیهای آن استفاده کنید و تغییرات مثبت را در خود ببینید.
بزرگی میگوید: برو با اطمینان در مسیر آرزوهای خود و این پیامی است که شما باید به یاد داشته باشید، هرکس سزاوار است به رؤیاهای خود دست یابد.طبقه بندی: کنکور سراسری،
[ شنبه 4 شهریور 1391 ] [ 10:54 ق.ظ ] [ موسی سپاهی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت استفاده دبیران محترم درس دین و زندگی و‎ ‎فلسفه و منطق و دانش آموزان عزیز مقطع متوسطه و كنكوری ها طراحی شده است.امید است مورد استفاده مطلوب واقع گردد.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

تعبیر خواب آنلاین