تبلیغات
گروه آموزشی معارف (دین و زندگی - فلسفه و منطق ) شهرستان سیب و سوران

گروه آموزشی معارف (دین و زندگی - فلسفه و منطق ) شهرستان سیب و سوران
ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ - نون سوگند به قلم و آنچه مى‏نویسند. 
قالب وبلاگ
نویسندگان
صفحات جانبی
ابر برچسب ها

 

دین و زندگی

درس دین و زندگی به تازگی جایگزین معارف و بینش اسلامی گردیده و با رویکردی جدید نسبت به آموزش مبانی اسلامی، تلاش به ایجاد علاقه و ارتباط بیش تر با مخاطبین خود دارد. 

جدید شدن مطالب و محدود بودن پرسش های کنکوری به علت تغییرات کلی کتاب سبب می گردد در بررسی این درس نیم نگاهی هم به شیوه ی طراحی پرسش های معارف اسلامی در سال های گذشته داشته باشیم. کتاب های دین و زندگی بیش تر شامل بخش های ذیل می باشند که درباره ی هر کدام توضیحات لازم را ارائه می کنیم.

- عناوین موضوعات (تیتر موضوعات) 

- متن درس

- آیات و روایات 

- زیرنویس 

- برای مطالعه

- عناوین موضوعات

درباره ی عناوین موضوعات همواره باید به یاد داشته باشید که عموماً برای پرسش هایی  که مفهوم کلی یک موضوع را پرسش  می کنند از این تیترها استفاده می شود، برای مثال از شما پرسیده می شود فلان حدیث یا فلان عبارت بیانگر چه موضوعی است یا به چه چیزی اشاره دارد، در این جاست که باید از عنوان کلی ای که در صدر یا ذیل آن حدیث یا عبارت به خصوص به کار رفته شده استفاده کرد.

* متن درس

متن درس ها را باید به خوبی به خاطر بسپارید، زیرا بسیار رایج است که عین جمله ی کتاب آورده می شود و بخشی از آن حذف می شود بخش حذف شده ی آن، از شما پرسش  می شود. برای پاسخ گویی به این گونه پرسش های توصیه می شود هنگام مطالعه، حتماً پرسش هایی به صورت حذف قسمت های مهم از خود داشته باشید. 

- آیات و روایات 

درباره ی آیات حتماً موضوعی را که به آن اشاره دارد به خاطر بسپارید. سعی کنید تبحر کافی را در ترجمه ی آیات به دست آورید و پیام آن ها را بررسی نمایید. روایات را باید با نام روایت کننده ی آن به خاطر بسپارید. اگر حدیثی یا شعری با آیه ی به خصوصی ارتباط داشت به آن توجه کنید. هم درباره ی آیات و هم در مورد احادیث مخاطب آن ها را یعنی کسانی که آن آیه یا حدیث برای آن ها نقل شده در خاطر داشته باشید.  

* زیرنویس

همیشه این بخش از کتاب مورد توجه  ویژه ی طراحان و در عین حال کم لطفی دانش آموزان قرار می گیرد. این بخش در حقیقت ادامه ی متن کتاب و توضیح اصطلاحات مهم متن است و نباید آن را صرفاً به این علت که جدا از قسمت اصلی است کنار گذاشت، این قسمت را با دقت و توجهی نظیر آن چه در حین مطالعه ی متن اصلی دارید،  بخوانید. از نام منابع و نویسندگان آنان نیز که معمولاً در زیرنویس است غافل نشوید. 

* برای مطالعه

اگر قسمت مقدمه ی کتاب دین و زندگی را مشاهده کنید، می بینید که بخش «برای مطالعه» نباید مورد سوال قرار گیرد. اما باید بدانید این سخن اعتبار چندانی ندارد، زیرا بسیار اتفاق افتاده، قسمت هایی که طراحان کتاب آن را خارج از محدوده ی درسی قرار می دهند و صرفاً برای اطلاعات بیش تر که جنبه ی اختیاری دارد در کتاب ذکر می کنند، از نظر طراحان سوال جزو متن کتاب تلقی می شود که این قسمت ها را حتماً بعداز مطالعه ی فراوان متن چندین و چند بار روخوانی کنید تا اگر زمانی بر طبق عادت مذکور مورد پرسش قرار گرفت تسلط کافی را داشته باشید. 

عربی
در سال های اخیر، زبان عربی در آزمون های سراسری دارای اهمیت زیادی گشته است . اگر به سیر صعودی كنكور در دو درس زبان انگلیسی و عربی در 15 سال اخیر نگاهی بیندازیم. دانش  آموزان در درس زبان انگلیسی پیشرفت بسیار زیادی داشته اند ولی در درس عربی این امر با كاهش چشمگیر همراه بوده است . شاید یكی از دلایل این امر مفهومی تر شدن پرسش های عربی و نیاز به احاطه ی كامل بر مباحث این درس برای حل مسائل مطرح شده در كنكور باشد. 

در سال های اخیر دانش  آموزان در این درس بامشكلات فراوانی مواجه بوده اند و همچنین به دلیل توجه بسیار زیادی كه به درس زبان انگلیسی دارند از زبان عربی غافل شده اند و به همین علت درصدهای كسب شده در این درس با افت شدید همراه بوده است . این امر باعث شده است كه این درس در كنكور از نرم منفی بالایی (انحراف معیار بالایی )  برخوردار شده باشد. بدین معنی كه به دلیل آن كه بیش تر دانش  آموزان عربی را با درصد پایین می زنند، كسب نمره بالا در عربی یك امتیاز بسیار بزرگ ، و با امتیازی بالاتر از نمره كسب شده همراه خواهد بود. 

در درس عربی نزدیك به 80 درصد پرسش ها از قواعد و دستور زبان عربی مطرح می شود و بقیه  از ترجمه ی لغات و متون عربی و.... است . به بخش لغت آموزی در این درس توجه داشته باشید كه با لغت آموزی خوب در این درس ، در زمان می توانید صرفه جویی كنید و همچنین این عمل دقت شما را در قسمت های دیگر عربی افزایش خواهد داد. 

سازمان سنجش منابع این درس را در آزمون سراسری عربی 2 و عربی 3 بیان كرده است ولی دقت داشته باشید كه در قسمت قواعد نیاز است شما قواعد سال های قبل را نیز بدانید. (حتی قواعد عربی راهنمایی ) یعنی قواعد را از پایه شروع كنید. در مطالعه ی درس عربی به نكات زیر توجه داشته باشید. 

1- همانطور كه بیان شد مطالعه ی قواعد درس عربی را از پایه شروع كنید. 

2- معانی لغات و اصطلاحات عربی را در متن درس و عبارتها و جملات یاد بگیرید نه به صورت مجزا. 

3- در قسمت مطالعه ی قواعد به تمرینات كتاب بسنده نكنید. مثلاً قواعد تجزیه و تركیب را در متن درسهای كتاب به كار برید و سعی كنید وقتی یك تمرین كتاب را حل می كنید آن را تجزیه و تركیب كنید و در این زمینه به تسلط كافی برسید. 

4- از قواعد درس عربی خلاصه برداری كنید تا در موقع لزوم نیاز به رجوع مكرر به كتاب نداشته باشید و علاوه بر آن بتوانید آنها را به راحتی مرور كنید. 

5- از لغات و اصطلاحات مشكل  فیش برداری كنید. و آنها را به دفعات مرور كنید. 

6-  بررسی تست های فراوان در این درس به یادگیری و به یادسپاری شما كمك فراوانی می كند. در این زمینه می توانید از تست های آزمون سراسری و دانشگاه آزاد استفاده كنید. به خصوص از پرسش هایی كه در سال های اخیر (از سال80 به بعد) مطرح شده اند. سعی كنید در هنگام تست زنی یا در هنگام بررسی تست ها، چهار گزینه را (حتی گزینه های غلط را) با بیان دلیل اشتباهات آنها مورد بررسی قرار دهید. با این كار شما عملاً چهار تست را حل كرده اید نه یك تست ! 

7- در این درس به اعراب كلمات (منصوب، مرفوع، مجرور و مجزوم) دقت ویژه ای داشته باشید. 

  زبان انگلیسی

زبان انگلیسی در سال های اخیر به علت توجهی كه از طرف دانش  آموزان درباره ی آن صورت گرفته است از پیشرفت قابل توجهی برخوردار بوده است به طوری كه در سال های اخیر بیش تر داوطلبان بین 60 تا 70 درصد پاسخ های مربوط به این درس را در كنكور سراسری درست جواب می دهند. بنابراین دقت داشته باشید كه شما نیز در كنكور باید این حداقل را داشته باشید و اگر به فكر كسب رتبه های خیلی خوب و قبولی در رشته های موردنظرتان هستید باید سعی كنید درصد پاسخگویی به این درس را در كنكور افزایش دهید. 

برخلاف درس عربی كه در آن قواعد و دستور زبان حرف اوّل را می زند در این درس حرف اوّل با معنای لغت و عبارات است . در آزمون زبان انگلیسی 5 تست مربوط به قواعد می باشد و بقیه ی سوالات به طور مستقیم (در قسمت vocabulary ) و یا به طور غیرمستقیم (در قسمت cloztest و reading ) مربوط به معنی لغات و جملات می باشند. علاوه  بر این برخی از سوالات مربوط به قواعد را می توان با استفاده از معنی جملات پاسخ داد. در قسمتی از پرسش های این درس متنی به شما داده می شود كه پس از خواندن آن به پرسش ها پاسخ دهید. در اینجا منظور دانستن لغات به تنهایی نمی باشد بلكه شما پس از خواندن متن و درك آن باید به پرسش هایی كه در باره ی متن داده شده پاسخ دهید. لازمه ی درك متن ، دانستن معانی لغات و اصطلاحات به كار رفته در آن است . در هنگام خواندن متن ، زیر مباحث مهم مانند اسامی سال ها و همچنین موضوعات مهم و... خط بكشید تا در موقع پاسخ گویی به پرسش ها بتوانید از آنها استفاده كنید. در بحث لغت آموزی توجه داشته باشید كه لغت ها را در متن فرابگیرید و همچنین فقط به لغت های پایانی هر درس اكتفا نكنید، بلكه به لغات جدیدی كه در متن درس یا تمرین ها مطرح شده اند نیز باید دقت داشته و آنها را نیز فرا بگیرید. شما می توانید برای یادگیری لغات ، یك دفترچه لغات تهیه كنید و تمام لغت های جدید را در آن یادداشت كنید. در بحث لغت آموزی زبان انگلیسی استفاده از فیش ها و خواندن فیش ها به روش لایتنر بسیار مفید می باشد. 

در بحث گرامر به پسوندها و پیشوندها توجه كنید و قالب های دستوری زبان انگلیسی را فراگیرید. شناخت افعال و زمان های آنها و شناخت افعال بی قاعده قیدها انواع صفت ها انواع جملات (مثلاً جملات شرطی نوع اوّل دوم و سوم ) و... می تواند تست زنی شما را در این درس بهبود بخشد. 


[ جمعه 13 خرداد 1390 ] [ 12:05 ب.ظ ] [ موسی سپاهی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت استفاده دبیران محترم درس دین و زندگی و‎ ‎فلسفه و منطق و دانش آموزان عزیز مقطع متوسطه و كنكوری ها طراحی شده است.امید است مورد استفاده مطلوب واقع گردد.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

تعبیر خواب آنلاین