تبلیغات
گروه آموزشی معارف (دین و زندگی - فلسفه و منطق ) شهرستان سیب و سوران

گروه آموزشی معارف (دین و زندگی - فلسفه و منطق ) شهرستان سیب و سوران
ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ - نون سوگند به قلم و آنچه مى‏نویسند. 
قالب وبلاگ
نویسندگان
صفحات جانبی
ابر برچسب ها

کدام کلام است که بتواند شکر تو را گوید؟ وقتی خداوند عالم شکر تو را در کنار سپاس خودش جای می دهد و می فرماید: «مرا و پدر و مادرتان را شکر گویید»، پس همیشه زبانم از سپاس تو قاصر خواهد بود و دلم در شکر تو خواهد تپید. 

مادر، تو کتاب همیشه گشوده ایثاری. تو در مزرعه زندگی‌مان بذر سپیده و مهر می‌کاری. تو چون آسمان زلالی و چون باران بخشنده. مادر قامت تو قیامت عشق است. ای سرافرازترین سر و سایه گستر زندگی ام. در وصف تو، کلمات ناتوانند و واژگان محدود. ای خوب‌ترین، ای ساکن کوی مهتاب، ای آب و آیینه و آفتاب، نام بلندت جاودان و کتاب وجودت به شیرازه امن و امان خداوندی استوار و تلاش بی شائبه ات در بارگاه الهی پذیرفته باد.

پناهی از آتش

 بیایید چشم دل بگشاییم و فاصله مان را تا بهشت کم کنیم. دریای مهر و محبّت در پای مادران جاری سازیم و بار هرچه غم که بر دل آنان است، به لبخندی، برداریم. آسمان دلشان را پر از نور امید سازیم و به کلامی ساده، امّا صمیمی سپاسشان گوییم که پیامبرمان حضرت محمّد(ص) می‌فرماید: «بوسیدن پیشانی مادر، پناهی از آتش جهنم است». و نیز می‌فرماید: «بزرگترین حقی که بر گردن یک فرد است، حق مادر اوست.» در ادامه، اهمیت احترام به مادر و بزرگداشت مقام او را در قران و سیره‌ی  بزرگان دین بررسی می‌کنیم.

مادر در قران 

 در قران کریم در آیات فراوانی احترام به پدر و مادر سفارش شده است . در آیه‌ای خداوند می‌فرماید :

«انِ اشكُر لی و لِوالدیكَ» ، شكرگزار من و پدر و مادرت باش. 

در این آیه، سپاسگزاری از پدر و مادر، در کنار شکر گزاری از خدا قرار گرفته و خداوند به صورت فرمان اعلام می‏‌کند که قطعا باید این قدردانی (باقلب و زبان و عمل) انجام گیرد . در مورد دیگر خداوند این سپاسگزاری را چنین‏ تبیین نموده که درباره‌ی پدر و مادر چنین دعا کن:

«رب ارحم هما کما ربیانی ‏صغیرا» خدایا همان گونه که پدر و مادرم مرا در کوچکی (با مهر و محبت) تربیت ‏کردند، به آن‏ها مهربانی کن.»

در این آیه به مساله مربی بودن مادر، و رنج‌‏ها وزحمت‏‌های او در مورد تربیت فرزند اشاره شده که بسیار طاقت فرسا است. یادآوری‏ این مساله حس حق شناسی انسان را تحریک می‏‌کند، و وجدان نهفته او را بیدارمی‏‌سازد، که باید در این راستا از هرگونه غرور و غفلت پرهیز کند و به یاد دوران‏ کودکی و زحمت‏‌های سخت مادر بیفتد و با حق‏‌شناسی صحیح و همه جانبه‌ی خود، خشنودی‏ کامل مادر را تحصیل نماید.

امام سجاد (ع) در بیان حق شناسی انسان نسبت ‏به مادر چنین می‌‏فرماید: «حق مادر این است که بدانی تو را در جایی (رحم) نگه داشته و جا به جا نموده که هیچ کس دیگر را در آن جا نگه ندارد، از قلبش میوه‏ای به‏ تو خورانده که هیچ کس به دیگری نخوراند. و تمام جسم و جان خویش را با شادمانی ‏و طیب نفس، سپر جان ساخته و همه‌ی رنج‌‏ها و سختی‌‏ها را در دوران حمل برای حفظ جان‏ تو به جان خریده است، تا آن گاه که دست قدرت پروردگار، تو را از تنگنای رحم به‏ پهنه زمین آورده است، در این هنگام مادر خشنود بوده که خود گرسنه بماند و تو را سیر کند، خود برهنه باشد و تو را بپوشاند، خود تشنه بماند و تو را سیراب‏ نماید، خود، در آفتاب باشد و تو را در سایه نهد، سختی‌‏ها را بپذیرد و تو را باناز بپروراند، بیدار بماند و تو را به خواب نوشین کند، اندرون خود را ظرف وجود تو کرده، دامنش را آرامگاه، جانش را سپر بلای تو ساخته است، گرم و سرد جهان را به خاطر تو به جان خریده، بنابراین تو باید به همین اندازه از او سپاسگزاری و قدردانی کنی،ولی انجام چنین حق شناسی به قدری سنگین است که تو آن را، جز به یاری و توفیق‏ الهی، نمی‌‏توانی انجام دهی.»

پیامبر(ص) فرمود: دو کار است که خداوند در همین دنیا کیفر آن را به صاحبش می‏رساند و مجازات زودرس دارد ، اول، ظلم و تجاوز و دوم، آزردن پدر و مادر. همچنین آن حضرت‏ فرمود: سوگند به خداوندی که مرا به پیامبری برانگیخت، انس یک شب تو با مادر، از یک سال‏ جهاد در راه خدا بهتر است.

حضرت علی(ع) در این باره به نقل از پیامبر می‌فرماید: احترام بانوان را پاس نمی‌دارد، مگر كسی كه بزرگوار و كریم است و به ایشان اهانت نمی‌نماید مگر كسی كه پست و فرومایه است.  آن حضرت در جایی دیگر، مقام مادری را مورد تقدیس و ستایش قرار می‌دهدو می‌فرماید: اگر فرزند در حق مادر محبت كند، نمی‌تواند یك روز بارداری وی را جبران كند.

نیکی به مادر

مرد به امید نسیم بهشت، پنجره دل به سوی نیکی‌ها گشوده بود. راه را می‌دانست. به سوی پیامبر به راه افتاد. خدمت رسول خدا رسید. عرض ادب کرد و پرسید: به چه کسی نیکی کنم؟ عطر کلام پیامبر در روحش پیچید: «به مادرت.» انگار که آب خنکی بر خشکی روحش جاری شد. کلام پیامبر را شنید و دوباره پرسید: و دیگر به چه کسی؟ و باز هم شنید: «به مادرت.» سیراب نمی شد. دوباره پرسید: و بعد به چه کسی؟ و باز هم شنید: «به مادرت.» بار دیگر پرسید: و بعد با چه کسی؟ پیامبر فرمود: «سپس به پدرت.» مرد باز می‌گشت. روحش از زلال محبّت پیامبر سیراب بود و کلام پیامبر در قلبش می‌پیچید: «به مادرت، به مادرت، به مادرت.»

 


[ دوشنبه 30 خرداد 1390 ] [ 09:20 ق.ظ ] [ موسی سپاهی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت استفاده دبیران محترم درس دین و زندگی و‎ ‎فلسفه و منطق و دانش آموزان عزیز مقطع متوسطه و كنكوری ها طراحی شده است.امید است مورد استفاده مطلوب واقع گردد.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

تعبیر خواب آنلاین