تبلیغات
گروه آموزشی معارف (دین و زندگی - فلسفه و منطق ) شهرستان سیب و سوران

گروه آموزشی معارف (دین و زندگی - فلسفه و منطق ) شهرستان سیب و سوران
ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ - نون سوگند به قلم و آنچه مى‏نویسند. 
قالب وبلاگ
نویسندگان
صفحات جانبی
ابر برچسب ها

امسال هم مانند سال‌های گذشته ماجرای پر تب‌ و‌ تاب «کنکور» فکر میلیون‌ها نفر از مردم کشور را  به‌ خود مشغول کرده و فراز و نشیب‌هایی را با خود به همراه دارد. براساس آمار آموزش عالی تعداد ثبت‌‌نام‌ کنندگان کنکور سال 1390 به یک میلیون و 138 هزار نفر رسیده است که از یك میلیون و 138 هزار داوطلب كنكور سراسری، 60,5 درصد زن و 39,5 درصد مرد هستند.

علاوه براین، چند میلیون دیگر هم که خانواده‌های این داوطلبان هستند، خواسته و ناخواسته درگیر این ماجرا می‌شوند. کنکور با وجود همه‌ی اضطراب و استرس‌هایی که به همراه دارد، حائز ویژگی‌ها و شرایط خاصی است که بی‌توجهی به آنها منجر به بروز نتایج نه چندان قابل‌قبول برای داوطلبان خواهد شد. شرکت‌کنندگان چنانچه ویژگی‌های هر دوره از درس‌خواندن را به‌خوبی بدانند و با کم و کیف آن آشنا شوند، به نتایج بهتری دست خواهند یافت.

اگر نگاهی به تاریخ و مدت زمان باقی مانده به برگزاری این امتحان سرنوشت‌ساز بیندازیم، به‌خوبی در می‌یابیم که فرصت چندان زیادی باقی نمانده و باید برای این مدت کوتاه برنامه‌ای دقیق داشته باشیم.

دوران جمع‌بندی برای کنکور 91

اهمیت دوران جمع‌بندی و روش برنامه‌ریزی در این ماه را همه می‌دانند. با استفاده‌ی صحیح از ماه خرداد و اجرای روش صحیح جمع‌بندی در هر جایگاهی که باشید، رشد خواهید کرد.

 

* * *

 قبل از هر چیز از تمامی توان خود استفاده کنید

* * *

به طور حتم، تا به حال مسابقه‌های دو میدانی را دیده‌اید. لحظه‌های آخر که دونده‌ها، به خط پایان نزدیک می‌شوند را تجسم کنید. آنان تلاش می‌کنند به هر روش ممکن (البته اخلاقی) خود را سریعتر از دیگران به خط پایان برسانند و تمامی انرژی خود را خرج می‌کنند؛ چراکه بعد از خط پایان، دیگر انرژی نیاز ندارند. درکنکور، ماه آخر یعنی نزدیک شدن به خط پایان؛ همه انرژی خود را خرج کنید. البته منظورم این نیست که استراحت نکنید، اما تا جایی که می‌توانید تلاش کنید.

روش‌های جمع بندی (روش غلط- روش درست)

قبل از اینکه روش صحیح و اصولی را توضیح دهیم، قصد داریم روش غلط (اما متداول) در بین داوطلبان را بیان کنیم:

در این روش، داوطلب، تمامی درس‌های خود را از روی مطلب‌های خلاصه‌نویسی شده و یا جزوه‌های خود، طبق یک برنامه جامع مطالعه می‌کند و شاید تا روز کنکور، این کار را چندین بار انجام دهد؛ اما داوطلبان سال‌های گذشته که از این روش استفاده کرده‌اند، براین باورند که اگر وقت داشتند، بازهم مرور می‌کردند، چرا که هیچگاه احساس نکردند تسلط کافی روی مطلب‌ها دارند. در این روش، 2 اشکال عمده وجود دارد: اول اینکه شما مطلب‌های غیرضروری را نیز مطالعه خواهید کرد و دوم اینکه هیچگاه احساس تسلط نمی‌کنید و درحقیقت، دوست دارید دوباره مرور کنید.

روش صحیح جمع بندی

این روش که در اصول برنامه‌ریزی و یادگیری است، شامل مراحل زیر می‌باشد:

الف) آزمون (8 صبح تا 12 ظهر)

در این روش، شما زمان خود را به دوره‌های 2 یا 3 روزه تقسیم می‌کنید و صبح روز اول را آزمون می‌دهید. البته این آزمون باید یک کنکور جامع باشد که بهتر است کنکور سال‌های گذشته بوده و شرایط کنکور نیز به طور کامل شبیه سازی شود.

کتاب‌های دور دنیا در چهار ساعت انتشارات بین المللی گاج، کتاب‌های بسیار مناسبی برای دوران جمع‌بندی می‌باشد.

مزایای اصلی مجموعه كتاب‌های دور دنیا در چهار ساعت :

1- قابلیت 20 بار سنجش در شرایط كنكور را برای دانش آموزان مهیا ‌می‌كند.

2- برای اولین بار نمونه سوالات كنكور خارج از كشور دراین مجموعه آورده شده است.  

 
 

انتشارات گاج برنامه‌های مشاوره‌ای را برای مدیریت ماه‌های سرنوشت‌ساز، تهیه نموده است.برنامه‌های مشاوره‌ای صوتی و تصویری گاج را حتما کپی کنید و از دوران باقی مانده تا کنکور، بهترین استفاده را ببرید. برنامه‌های مشاوره‌ی آموزشی گاج موارد زیر را به شما می‌آموزد :

- مطالعه‌ی گزینشی مهمترین مباحث در سه ماه پایانی

- مدیریت زمان در مطالعه و آزمون

- مهارت سنجش آزمونی

- آخرین توصیه‌ها برای آخرین هفته‌ها

- مشاوره‌ی انگیزشی

ب) تحلیل آزمون؛ برنامه ریزی (16 تا 18 بعداز ظهر)

پس از یک استراحت کوتاه، آزمون خود را سؤال به سؤال تحلیل کنید. (در هر درس) و در یک برگه، مبحث‌هایی از هر درس را که غلط جواب داده‌اید یا نتوانسته‌اید پاسخ دهید، یادداشت کنید. اکنون باید برای مدت زمان باقیمانده، یک برنامه جامع بنویسید. برای این‌کار، ابتدا در هر درس، یک اولویت مهم را معین کنید و در برنامه‌ریزی خود قرار دهید.

سه نکته‌ی مهم:

1) شما باید درطول دو روز و نیم مطالعه، به طور تقریبی 25 ساعت مطالعه کنید و اگر یک روز و نیم فرصت دارید، باید 15 ساعت مطالعه کنید. توصیه می‌کنیم حدود 30٪ زمان را به مطالعه درس‌های عمومی و 60٪ زمان به رفع اشکال درس‌های اختصاصی بپردازید.

2) برنامه‌ریزی را دقیق انجام دهید. (چه مبحثی، کدام منبع و ...)

3) اجرای برنامه: اکنون وقت اجرای دقیق برنامه تهیه شده است. نگران ضعف و دوره مطالب نباشید؛ چون هر ضعفی که داشته باشید، به طور حتم در آزمون بعد، معین خواهد شد.

مزیت‌های روش صحیح جمع‌بندی

این روش، مزیت‌های بسیار زیادی دارد که به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد:

- مرور همه مطالب:

در یک کنکور استاندارد، اغلب از تمامی مبحث‌ها، دست کم یک سؤال وجود خواهد داشت و اگر چنین هم نباشد، در 5 آزمون، به طور قطع شما از هر مبحث، دست کم به یک سؤال پاسخ خواهید داد. این کار سبب می‌شود اطلاعات شما در تمامی مبحث‌های اختصاصی سنجیده شود.

- رفع اشکال عمده و عدم اتلاف وقت 

در این روش، هر بار که آزمون می‌دهید، بخشی از اشکال‌های شما برطرف می‌شود و هر بار نسبت به دفعه‌ی گذشته، آمادگی شما بالاتر می‌رود.درضمن، چون مطالبی را که می‌دانید، درست پاسخ خواهید داد؛ دیگر وقتی برای مطالعه آنها سپری نخواهید کرد. بنابراین، وقتتان تلف نمی‌شود.

- تمرین مهارت‌های آزمون دادن:

به طورحتم تا امروز تجربه کرده‌اید که داشتن اطلاعات کافی برای پاسخگویی به سؤال کافی نیست و باید با مهارت‌های آزمون دادن، آشنا بوده و آنها را به کار ببندید.این مهارت‌ها، نیازمند تمرین هستند و تنها راه آموختن آنها، تجربه کردن است. در این روش، شما این مهارت‌ها را هر سه روز یک‌بار تمرین می‌کنید.

12 نکته ماه دوازدهم کنکور

1- به دلیل اینکه فقط یکماه تا کنکور، زمان باقیمانده است، برخی فکر می‌کنند که نمی‌توانند نتیجه خوبی بگیرند و درس‌خواندن را رها می‌کنند و برخی هم با بی‌میلی، این کار را انجام می‌دهند. بنابراین، کسانی که درست و منطقی از فرصت‌ها استفاده می‌کنند، خیلی سریع، نتیجه‌هایشان تغییر می‌کند.

2- به دلیل اینکه بیشتر روزها را تعطیل هستید، فرصت بسیار مناسبی برای مطالعه خواهید داشت و این می‌تواند در نتیجه‌ی شما، تغییر زیادی ایجاد کند. اما اینکه در ماه جمع‌بندی، به طور دقیق، چه کاری انجام دهیم، اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که اگر درست اقدام نکنیم، نتیجه‌ی مطلوبی نخواهیم گرفت. رعایت نکته‌های زیر، می‌تواند روش صحیح را در دوران جمع‌بندی برای شما ایجاد کند.

3- سعی کنید دست کم در روز 11 ساعت و درنهایت 13 ساعت درس بخوانید. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید، علتش این است که وقت تلف می کنید، نه اینکه وقت ندارید. پس باید برای خودتان برنامه‌ی زمانی دقیقی از قبل معین کنید و خود را مقید کنید تا آن را انجام دهید.

4- اگر تا به حال مبحثی از درس‌های اختصاصی را هرگز نخوانده‌اید، بهتر است آن را با مشورت مشاور خود، رها کنید، اما اگر آن یک درس عمومی است، می‌توانید آن را بخوانید، ولی سعی نکنید تسلط شما خیلی زیاد شود، چون اینکار به زمان زیادی احتیاج دارد که شما فرصت آن را ندارید و سعی کنید با خواندن مطلب‌های اصلی، درصد خود را افزایش دهید.

5- به بودجه بندی سؤال‌های کنکور (از هر درس در سال‌های قبل، چند سؤال در کنکور مطرح شده) توجه کنید و اگر به مبحثی که سؤال کمی از آن مطرح می‌شود، تسلط کمی دارید، به آن کمتر توجه کنید.

6- شرایط یک آزمون را در آزمون‌های 3 روز یکبار یا 2 روز یکبار خود (که روش آن را توضیح دادیم) رعایت کنید، یعنی سعی کنید همان شرایطی را که قرار است از نظر روحی و جسمی برای شما در آزمون سراسری ایجاد شود، در خود ایجاد کنید تا نتیجه آزمون‌تان واقعی شود.

7- بعد از برگزاری آزمون، آن را تصحیح کنید و درصد و نتیجه‌های خود را به طور دقیق، استخراج کنید و با استفاده از روش تحلیل آزمون، آن را تحلیل کنید. برای این‌کار، در هردرس، سؤال‌هایی را که به آنها پاسخ نداده یا پاسخ صحیح نداده‌اید، معین کنید و علت آن را بیابید. معلومات کم، بی‌دقتی و کمبود وقت می‌تواند دلیل‌های این موضوع باشد و سپس مبحثی را که در آن، این اتفاق افتاده است، بیابید.

8- اگر شما داوطلب خوبی هستید و نتیجه خوبی را که در آزمون‌ها کسب کرده‌اید، می‌توانید هر 2 روز یکبار آزمون بدهید و درحقیقت، یک روز و نیم را برای رفع اشکال بگذارید، ولی اگر نتیجه‌هایتان رضایت بخش نیست، این کار را 3 روز یکبار انجام دهید و 2 روز و نیم برای اشکال‌ها وقت بگذارید. در این وقت‌ها، شما باید در هردرس، یک تصمیم مهم بگیرید و آن را عملی کنید. برای نمونه، در درس «فیزیک» بگویید تست فصل 2 فیزیک پیش دانشگاهی (به تعداد 100 تست) و سعی کنید تا فاصله آزمون بعد، آن را برطرف کنید.

9- اگر در هر آزمون، فکر کنید که آزمون بعدی، کنکور واقعی شماست، در این صورت، در هر آزمون، اشکال عمده خود را برطرف خواهید کرد و به این ترتیب، هر آزمون نسبت به آزمون قبلی بهتر خواهد شد.

10- ساعت خواب خود را در دوران جمع بندی، اصلاح کنید. تحقیق‌ها نشان داده که دست کم 7 ساعت خواب در شبانه روز برای ذهنی آماده، لازم است. بنابراین، سعی کنید درطول این یک ماه به صورت تدریجی، طوری خواب خود را تنظیم کنید که در درجه اول دست کم 7 ساعت در شبانه روز بخوابید و در درجه دوم، ساعت خواب و بیداری شما منظم باشد، یعنی برای نمونه، هر روز بین ساعت 23 تا 24 بخوابید و بین ساعت 6 تا 7 صبح بیدار شوید. اگر عادت به خواب بعدازظهر دارید، آن را طوری تنظیم کنید که بیشتر از 75 دقیقه نباشد زیرا بعد از این زمان، خواب وارد مرحله عمیق شده و فرآیند بیداری، دشوار خواهد شد.

11- هر روز دست کم 1 ساعت را به ورزش اختصاص دهید. البته اگر شما در این 1 ساعت درحدود 20 دقیقه ورزش کنید و بقیه را برای آماده شدن و ... اختصاص دهید، مزایای بسیار زیادی خواهد داشت:

الف) ترشح «آندروفین» سبب می‌شود نشاط و شادابی شما افزایش یابد و بتوانید با روحیه‌ای عالی مطالعه کنید.

ب) اگر ورزش شما هوازی باشد مانند دویدن، طناب زدن و ... سبب می‌شود که اکسیژن بیشتری به مغزتان برسد و آمادگی ذهنی شما افزایش یابد.

12- به هر حال، یادتان باشد مهم این است تمام تلاش خود را انجام دهید و نتیجه را واگذار کنید. مطمئن باشید که اگر در این یکماه باقیمانده، خوب درس بخوانید، نتیجه شما تغییر زیادی خواهد کرد.

منبع: سایت گاج

 


طبقه بندی: کنکور سراسری،
[ دوشنبه 30 خرداد 1390 ] [ 08:23 ق.ظ ] [ موسی سپاهی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت استفاده دبیران محترم درس دین و زندگی و‎ ‎فلسفه و منطق و دانش آموزان عزیز مقطع متوسطه و كنكوری ها طراحی شده است.امید است مورد استفاده مطلوب واقع گردد.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

تعبیر خواب آنلاین